RYNEK KAMPERÓW

2020-09-07

Branża motoryzacyjna dotkliwie odczuła wpływ COVID-19. Spadki rejestracji samochodów osobowych i dostawczych mają światowy zasięg. Dla producentów samochodów kempingowych nie jest to jednak wcale tak trudny czas. W obliczu pandemii, podobnie jak zwiększyła się atrakcyjność rodzinnych ogródków działkowych, wyraźnie wzrosła popularność kamperów! Ich sprzedaż wręcz bije rekordy na przestrzeni ostatnich lat. W Polsce, od stycznia do sierpnia włącznie zarejestrowano już 708 takich pojazdów, o 24,4% więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. To również więcej niż w całym 2019 roku, w którym liczba rejestracji wyniosła 662.

Ciekawie prezentują się rejestracje samochodów kempingowych w poszczególnych regionach Polski. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, najwięcej nowych kamperów zarejestrowano na Śląsku (147 szt.), mniej na Mazowszu (124 szt.) i w Wielkopolsce (103 szt.). Na drugim końcu listy jest woj. podlaskie z liczbą zaledwie 3 zarejestrowanych pojazdów tego typu.

Dane w bazach CEP nie zawsze są precyzyjne, jeśli chodzi o określenie producentów samochodów kempingowych. Czasami podana jest nazwa marki pojazdu, stanowiącego bazę do zabudowy, a czasami - nazwa producenta zabudowy. Wg oryginalnych zapisów w CEP liderem na polskim rynku jest Roller Team z liczbą 135 zarejestrowanych aut. Kolejne wyniki należą do firmy Dethleffs (90 szt.) i Benimar (88 szt.). Biorąc pod uwagę marki producenckie, liderem na polskim rynku jest Volkswagen, który dostarczył podstawę do zabudowy 80 kamperom. Należy jednak podkreślić, że w bazach CEP nie każdy egzemplarz Californii jest oznaczony w kolumnie "przeznaczenie" jako kempingowy, a tylko takie były brane pod uwagę w naszej analizie.

Możliwość swobodnego podróżowania własnym domem na kółkach, zwłaszcza w czasach zarazy i zagrożenia taką czy inną epidemią, zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednym ze sposobów, by zostać posiadaczem kampera jest zakup używanego pojazdu. Import samochodów kempingowych do Polski jest w tym roku również rekordowy! W ciągu 8 miesięcy zarejestrowano 1 157 sprowadzonych z zagranicy używanych kamperów, o 23,3% więcej niż rok temu. Wszystko wskazuje na to, że ubiegłoroczny wynik (1 282 szt.) zostanie przekroczony.

(info SAMAR)