Nowości motoryzacyjne

Inne 2020-11-13

Poprawa bezpieczeństwa Twojego samochodu to nie tylko więcej poduszek powietrznych czy lepsze systemy wspomagania kierowcy. Organizacja Euro NCAP zaostrza swoje protokoły oceny bezpieczeństwa samochodów tak aby wszystkim nam podróżowało się bezpieczniej.

Co dwa lata Europejski program oceny nowych samochodów aktualizuje i  zaostrza swoje protokoły testów. W tym roku wprowadzono nowe testy, aby sprostać niektórym długotrwałym potrzebom w zakresie ochrony pasażerów, poprawić ochronę po zderzeniu i promować najnowszą zaawansowaną technologię wspomagania kierowcy.

euroNCAP

Nowa ruchoma bariera euroNCAP

Kluczową zmianą jest wprowadzenie nowej ruchomej bariery do testu zderzeniowego czołowego poruszającego się samochodu , zastępującej oparty na przepisach test bariery z umiarkowanym przesunięciem odkształcalnym, stosowany przez Euro NCAP przez ostatnie 23 lata. Ten nowy test zderzeniowy nie tylko ocenia ochronę pasażerów wewnątrz samochodu, ale także ocenia, w jaki sposób przednia konstrukcja samochodu przyczynia się do obrażeń u partnera kolizji. Ważnymi innowacjami są Mobile Progressive Deformable Barrier i unikalna metoda oceny kompatybilności pojazdu, a także pierwsze zastosowanie najbardziej zaawansowanego na świecie manekina średniej wielkości męskiej „THOR” do testów zderzeniowych (poniżej przedstawiamy oficjalny film ukazujący zmiany).

Euro NCAP a uderzenia boczne

Uderzenia boczne stanowią drugą co do wielkości częstość zgonów lub poważnych obrażeń. Najnowsze aktualizacje w tym obszarze oceny bezpieczeństwa obejmują korekty prędkości i masy bariery znajdującej się w pobliżu bocznej próby, zwiększając tym samym dotkliwość testu. Co ważniejsze, Euro NCAP po raz pierwszy oceni ochronę przed uderzeniem z tyłu , koncentrując się na ochronie kierowcy i potencjalnej interakcji między kierowcą a pasażerem na przednim siedzeniu. Za pomocą tego ostatniego testu można odpowiednio zweryfikować ochronę oferowaną przez nowe na rynku środki zaradcze, takie jak środkowe poduszki powietrzne.

W PRZYPADKU ZDERZENIA BOCZNEGO PASAŻEROWIE ZARÓWNO PO UDERZONEJ (BLIŻSZEJ) STRONIE, JAK I PO PRZECIWNEJ (DALSZEJ) STRONIE POJAZDU SĄ NARAŻENI NA OBRAŻENIA.

Euro NCAP nadal testuje najnowszą generację systemów zapobiegania zderzeniom i systemów wspomagania kierowcy. Dodano nowe, wymagające scenariusze testowe, aby ocenić technologię AEB dla samochodów i niechronionych użytkowników dróg , w tym sytuacje cofania i skręcania na skrzyżowaniu. Ponadto podjęto pierwszy krok w celu oceny systemów monitorowania stanu kierowcy , zaprojektowanych do wykrywania zmęczenia i rozproszenia kierowcy, w ramach oceny asystenta bezpieczeństwa.

Test AEB - Euro NCAP

Test AEB – Euro NCAP

Bezpieczeństwo po wypadku również odgrywa kluczową rolę w przetrwaniu wypadku. We współpracy z CTIF, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Służb Pożarniczych i Ratowniczych, Euro NCAP opracowało nowe zasady oceny, aby promować lepsze bezpieczeństwo po wypadku. Producenci zostaną nagrodzeni, gdy informacje ratunkowe będą dokładne i łatwo dostępne. Euro NCAP sprawdza również łatwość wyciągania, elektryczne klamki do drzwi itp. Oraz wspiera zaawansowane funkcje eCall.

Zmiany te są głównymi filarami nowych protokołów Euro NCAP 2020. Wpływ tych aktualizacji, a także kilku innych drobnych zmian, będzie znaczący. Dlatego konsumenci muszą zachować ostrożność, porównując bezpośrednio najnowsze wyniki z ocenami z poprzednich lat. Nie zmienia to faktu, że tylko pojazdy, które doskonale sprawdzają się w ochronie przed zderzeniem, po wypadku i unikaniu zderzenia – oraz te, na które kupujący powinni zwracać uwagę – osiągną najwyższą ocenę „pięć gwiazdek”.